SK
  • SK
  • EN
Motív
  • Svetlý
  • Tmavý
SK HU
A
A
A

Naše chránené vzácnosti

Latorica

Latorica je rieka na západnej Ukrajine a na juhovýchodnom Slovensku. Spolu s Ondavou vytvára rieku Bodrog. Má celkovú dĺžku 188 km, na území Slovenska meria 38 km.

Latorica pramení na Ukrajine pod názvom Latorycja, vo Východných Karpatoch, v geomorfologickom celku Polonyns'kyj chrebet. Od prameňa tečie prevažne severojužným smerom až k mestu Dolyna, odtiaľ po Mukačevo pokračuje na juhozápad a ďalej až k slovenskej hranici na západ cez Zakarpatskú nížinu (Zakarpats'ka nyzovyna).

Na naše územie vstupuje na Východoslovenskej rovine na rozhraní katastrálnych území obcí Ptrukša a Boťany. S Ondavou sa spája severoseverovýchodne od obce Zemplín a ďalej pokračuje ako Bodrog. Latorica je na našom území typicky nížinnou riekou, vytvára veľké množstvo meandrov, slepých ramien i riečnych ostrovov. Koryto rieky bolo v minulosti upravované bagrovaním a budovaním ochranných hrádzí a poldrov, čím bolo sčasti vytvorené nové koryto.

Hojdací most

Obce Ptrukša a Boťany pri ukrajinskej hranici spája cez rieku Latorica raritný hojdací most. Využívajú ho hlavne miestni obyvatelia ako skratku do práce na železničnú prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou. Most je vyhľadávanou atrakciou aj pre zahraničných turistov.

hojdací most je 106 metrov dlhý, nad riekou Latorica je vo výške sedem metrov. V roku 1968 ho postavili robotníci z regiónu, ktorí si ním skracovali cestu do práce na železničnú prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou. Dnes ho využívajú cykloturisti z Maďarska, Slovenska, Čiech, aj Ukrajiny.

Bledule

Bledule pochádzajú z južnej Európy od Pyrenejí až po Rumunsko a západné Rusko. Majú úzke, páskovité, tmavozelené listy. Kvety majú malé, jemné, zvončekovitého tvaru, so zelenou (a niekedy žltou) bodkou na konci každého okvetného lístku. Majú jemnú vôňu a kvitnú dlhší čas. Bledula jarná zvyčajne dorastá od výšky 15-20cm, i keď niekedy dosiahne aj 35cm.Kvitne od marca do mája (hneď ako sa v jej prirodzenom prostredí roztopí sneh). Okrem toho, že je značne odolná voči chladu, darí sa jej aj na vlhkých až podmočených pôdach, čo je pre cibuľovité rastliny nezvyčajné. Jej obľúbeným stanovišťom je preto okraj jazierka alebo rybníčka. Dlhé suché obdobia sú pre ňu nežiadúce. Ďalšie vhodné lokality na jej pestovanie sú vlhké pôdy bohaté na živiny, v polotieni, v zalesnených oblastiach, alebo pod stromami. Jej cibuľky je potrebné sadiť 8-10cm hlboko.

Bocian biely

Bocian biely je z čeľade bocianovité. Patrí medzi brodivce. Je to sťahovavý vták. Na jar a v marci prilieta a v auguste až v septembri odlieta. Bociany odlietajú do severnej časti Egypta, kde je teplo. Vyskytuje sa v mestách aj v dedinách v blízkosti vôd alebo aspoň mokrej trávy. Hniezdi na vyvýšených miestach, strechách domov, elektrických stĺpoch a pod. glyaNa 3-5 vajciach sedia obaja rodičia 33-34 dní. Živia sa obojživelníkmi, drobným hmyzom, malými hlodavcami, žabami, hadmi aj rybami. Je to známy vták, má dlhé červené nohy, štíhly krk a dlhý, klinovitý zobák. Telo má pokryté hustým bielym perím.glyaKrídla sú čierne. Zobák je oranžový až do červena. Bocian biely je vták vysokého vzrastu - 102 cm. Na území Slovenska je zákonom chránený.

Prihláste sa na odber aktuálnych oznamov obce

Buďte tak informovaný o dianí v našej obci

*Zadaním e-mailu súhlasím s odberom aktualít

Kde nás nájdete

O obci

Obec Ptrukša je samostatný samosprávny a správny celok Slovenskej republiky, ktorý svoje samosprávne kompetencie vykonáva samostatne (zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení).

Základné orgány obce sú starosta a obecné zastupiteľstvo.

Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor zložený z poslancov zvolených v priamych voľbách v počte 5 poslancov.

Kontakty

Web je zabezpečený pomocou Let's encrypt

Úradné hodiny

  • Po: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 16.00
  • Ut: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 16.00
  • St: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 16.00
  • Št: 8.00 - 12.00 - 13.00 - 16.00
  • Pi: 8.00 - 12.30